Ως νέο μέλος χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα diramo (τόσο στο τεχνικό μέρος της απάντησής του όσο και στο λεκτικό, ίσως διαμορφωμένα κομψότερα αλλά η ουσία του θέματος δεν αλλάζει) και θα συμπληρώσω οτι μου είχε προκαλέσει αντίστοιχη περιέργεια όταν είχα πρωτοδεί στην τηλεόραση τα θερμαντικά σώματα υπέρυθρης ακτινοβολίας.
Τα είχαν μάλιστα τοποθετήσει σε ένα σπίτι που ανακαινίζουν κάποιες τηλεοπτικές εκπομπές εν ριπή οφθαλμού και τα μετατρέπουν σε μικρές βιλλές.
Μπράβο λέω τεχνολογία, θέρμανση με υπέρυθρες και εμείς παλεύουμε να λύσουμε το πρόβλημα της θέρμανσης με μελέτες, πετρέλαια, φυσικά αέρια, αντλίες θερμότητας, καυστήρες, μουντζούρα και άλλα πολλά....
Για να μην σας κουράζω, λίγες ημέρες μετά βρέθηκα σε μία έκθεση του κλάδου μας και πετυχάινω την προμηθεύτρια εταιρία με τα εν λόγω σώματα. Πλησιάζω λοιπόν το σώμα και οχι μόνο θέρμαινε το χώρο αλλά αν πλησίαζες και πολύ κοντά, αισθανόσουν σαν να κανεις σολάριουμ. Μπήκα στον πειρασμό και έπιασα το εμφανές τρίμπριζο του σώματος στο χώρο της έκθεσης και κόντευε να αρπαξει φωτιά το καημένο το πλαστικό. Ο πωλητής οταν τον ρώτησα μου είπε οτι το σώμα καταναλώνει μόνο 1500watt. Δηλαδή θέρμανση με μασίφ ηλεκτρισμό σε 1-1 απόδοση. Αυτή είναι πράσινη ενέργεια.....
Εγω προσωπικά δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του ιδιοκτήτη, που την επόμενη 10ετία θα χρησοπληρώσει την δωρεάν κατά τα άλλα ανακαίνηση.
Για να μην εκφράζω μόνο τα αρνητικά του συστήματος, έχω να προσθέσω οτι αισθητικά είναι από τα ομορφότερα σώματα που έχω δει και αν δε με ενδιέφερε το κόστος λειτουργίας θα τα τοποθετούσα ανεπιφύλακτα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Φιλικά
mie